Ako bolo na 3. Knihovníckom barcampe

19.10.2016 (Kamila)

Štvrtok. 29. 9. 2016.
8.30 hod.
Organizačný tím už tretieho Knihovníckeho barcampu sa ráno stretáva v Univerzitnej knižnici v Bratislave:
„UŽ JE TO TU“!
„Čo, predbarcampová nervozita??“
„Aj to, ale Michal má meniny, budeme oslavovať...“

Michalov a Mišky sme skutočne oslávili, dokonca ich na Knihovnícky barcamp prišlo desať. Po mesiacoch driny nás, ale nervozita neopúšťala. Z koliečok sme pomaly už aj halucinovali. Ale podarilo sa a

#zapadli sme

Knihovnícky barcamp je presne o tom: o spájaní, zapadaní do seba, o spolupráci. O množstve prednášok venujúcich sa knižniciam a knižnej kultúre, ale aj digitálnemu prostrediu. Niečo zaujímavé si mohli nájsť aj IT-čkári, ale aj marketingári či ľudia zo služieb... veď to všetko ku knihovníctvu patrí a všetko spolu súvisí. Tešili sme sa hlavne z toho, že nás navštívili knihovníci z rôznych kútov Slovenska. A nikto neodišiel naprázdno. Pripravili sme im špeciálne Barcampové tašky - s antistresovými loptičkami, ceruzkami, odznakmi a všeličím iným, vďaka čomu si na nás spomeniete.

Na úvod sme predstavili trailer na pripravovavný (ne)dokumentárny film Život (ne)knihovníka, ktorý prináša pohľad na niektoré zaujímave aspekty života súčasných knihovníkov a knihovníckej profesie. Okrem bežných prednášok sme návštevníkom ponúkli možnosť zúčastniť sa workshopov. Niekto si vyskúšal, ako sa v ruke drží kaligrafické pero, niekto sa zahral na knižnicu, inde si zase spomenuli, aké je to, keď vás nebolí chrbát, nezabudlo sa ani na kreativitu a objavoval sa svet informácii.

Počas celého programu ste sa mohli ísť odfotiť do nášho Selfie kútiku a pre hanblivých sme pripravili aj rekvizity, ktorými ste sa mohli úplne zamaskovať, napríklad aj za klasickú knihovníčku. Pre kreatívnych bola pripravená tvorivá dielňa s 3D tlačiarňou. Vonku však svietilo krásne počasie, takže v Lisztovej záhrade si mnohí vychutnávali slnko a výhľad na hrad.

Na záver sme si pre účastníkov pripravili tombolový kvíz Milujem Knižnicu, kde sa prejavili vedomosti knihovníkov spolu s rýchlymi reakciami. Cez slepú mapu sme si overili, ako poznáte slovenské knižnice, identifikovali sa videoukážky s knižnou a knihovníckou tematikou, točilo sa okolieskovaným kolesom bicykla, ale hlavne sa rozdávala kopa cien.

Program sa ale týmto neskončil, kto chcel, mohol ísť s knihovníkmi na afterku, kde sa bubnovalo, debatovalo, oslavovalo, pilo, strácalo aj nachádzalo, a hlavne kolieska sa točili, až do skorého rána.

A čo hovoríte vy? Nechali ste nám niekoľko odkazov:
“Paráda !”
“Dobré jedlo, dobré témy. Naučila som sa veľa nového, čo ma teší. Ďakujem a nech je to každý rok skvelé”
“Bolo super :) !!! a workshopy boli nenormálne.”
“Páči sa mi, že je tu veľa ľudí z rôznych miest.”
“Veľmi pekne ďakujeme za príjemné a chutné pohostenie. Bolo veľmi dobre.”

Ďakujeme všetkým za účasť aj za podporu. Robíme to pre vás a sme radi, že ste s nami zapadli. Nezabudnite si pozrieť fotky a sledovať stránky, ak nechcete zmeškať naše dalšie aktivity.

Váš Barcampový tím



Spoznajte rečníkov

27.09.2016 (Lenka)

Na Knihovníckom barcampe sa predstavia nielen knihovníci, ale aj programátori, grafickí dizajnéri a mnoho iných… Zistite o našich rečníkoch viac.

Jana Velecká, Daniela Kirdová SAIA, n.o.

Jana pracuje ako administrátor štipendií a grantov v SAIA, n. o.. Miluje cestovanie, učenie sa novým veciam a kontakt s pozitívne naladenými ľuďmi, ktorí vedia inšpirovať. Tieto vášne sa vďaka svojej práci snaží podporiť aj u iných, a motivovať ich tak k novým životným skúsenostiam.

Daniela už štvrtý rok pracujem v SAIA, n. o. Snaží sa motivovať študentov, aby vycestovali za štúdiom do zahraničia. Miluje cestovanie, korčuľovanie a plávanie.

Daniel Duriš, Andrej Garaj Pizza SEO

Daniel je jedným z troch senior konzultantov v Pizza SEO. Pracuje v oblasti optimalizácie pre vyhľadávače pre klientov už od roku 2003. Dnes sa popri SEO špecializuje aj na použiteľnosť, prístupnosť webových stránok a štatistické nástroje ako Google Analytics a Tag Manager.

Andrej študuje informačné štúdiá na Katedre knižničnej a informačnej vedy FiF UK. Koncom roku 2014 úspešne absolvoval stáž v Pizza SEO a stal sa Online marketing asistentom. Bol členom UX a web development tímu, pomáhal tvoriť nové klientské weby, organizoval používateľské testovanie a ďalšie online marketingové aktivity. Dnes pracuje vo firme Sygic. Má rád hudobné festivaly.

Alžbeta Uríková, Malý pampúch

Alžbeta je rodič - čitateľ, ktorý chce vychovávať svoje deti najlepšie ako sa dá. A knihy jej výrazne uľahčujú prácu. Je na materskej dovolenke, má nos na vážne dobré knihy a vlastný blog Malý pampúch (pampuch.sk). Projekt Prečítané leto vymyslela spolu s Viki Marcinovou zo stránky Čítajme si spolu (citajmesispolu.sk).

Lukáš Račko, Igor Šimko, FIIT STU

Lukáš je študentom FIIT STU v odbore informatika. Zaujíma sa o informačné technológie možnosti ich využitia v každodennom živote.

Igor je študentom FIIT STU. Pracuje ako programátor.

Peter Vojtek

Peter je programátor na voľnej nohe, aktuálne sa venuje vývoju mobilných aplikácií. Má rád prírodu, bicyklovanie, turistiku a knihy. Rád relaxuje na chalupe neďaleko Banskej Bystrice

Boris Meluš

Boris je grafický dizajnér, jeho srdcovou záležitosťou je dizajn tlačenej knihy. Aktívne sa angažuje aj v združení Cvernovka, ktorá získala nové priestory a momentálne prebieha jej hektické sťahovanie. Za knižnú edíciu Rudolf Sloboda získal Národnú cenu za komunikačný dizajn 2016.

Eva Gomolčáková, Knižnica Ružinov

Eva v roku 1992 absolvovala štúdium na FF UK – Katedra knihovníctva a vedeckých informácií - dvojodborový program – informačná veda + filozofia. Má dlhoročnú riadiacu prax v oblasti knižničnej a informačnej činnosti, marketingu, mediálneho poradenstva, edičnej činnosti a mediácie. V súčasnosti pracuje ako vedúca ÚKIS v Knižnici Ružinov. Vsádza na kontinuitu, empatiu a porozumenie, podporuje kreativitu a hodnotové obsahy.

Eliška Sadíleková

Eliška sa od detstva venovala umeleckému prednesu a divadlu. Po absolvovaní Filozofickej fakulty UK v rámci Osvetového ústavu organizovala Hviezdoslavov Kubín, neskôr prevádzkovala kultúrny dom v bratislavskom Prievoze. Dnes pracuje s klientami rôznych profesií, ktorí chcú autenticky a sebaisto vystupovať na verejnosti, v neziskovej organizácii Osmijanko vymýšľa tvorivé aktivity na podporu čítania u detí, pracuje s recitátormi, školí pedagógov v oblasti umeleckého prednesu.

Jitka Dobbersteinová, SAV

Jitka absolvovala FF UK, kombináciu knihovníctvo a anglický jazyk. Od roku 1998 do 2007 pôsobila v British Council v Bratislave na pozícii riaditeľky knižnice. Od roku 2008 externe spolupracuje s holandským producentom databáz, firmou Elsevier. Od roku 2016 v Ústrednej knižnici Slovenskej akadémie vied pôsobí ako odborný pracovník pre elektronické informačné zdroje.

Pawla Šoltisová, Jana Findlová, Ateliér Amulet

Pawla sa naučila písať už v prvej triede na základke a s kaligrafiou sa zoznámila na strednej umeleckej škole. Profesia grafickej dizajnérky ju donútila presedlať na počítač, ale po čase sa k ručnému písmenkovaniu vrátila s ešte väčšou vášňou.

Jana sa s kaligrafiou stretla na strednej umeleckej škole, kde ich s písaním riadne potrápili. Ocenila to až v práci, keď zručnosti využívala a neskôr aj učila mladých písmomaliarov. Teší ju súčasný návrat k ručnému písaniu a kaligrafii, rada sa podelí na workshope o grify a finty.​

Lucia Poledníková

Lucia má sedavé zamestnanie, pracuje v Albertina icome Bratislava od roku 1996, jej vášňou je vedomý pohyb, japonský čaj a content marketing.

Katarína Buzová, Katedra knižničnej a informačnej vedy FIF UK:

Katka pôsobí na Katedre knižničnej a informačnej vedy FiF UK. Najviac ju zaujíma oblasť (UX) používateľskej skúsenosti, dizajnu služieb a rozhrania webov a aplikácií, čomu sa venuje aj na STU, aj v praxi. Miluje vodu, ticho, varenie (jedlá z každej krajiny) a má doma kocúra najdúcha.

---

10 dôvodov prečo (ne)ísť na Knihovnícky Barcamp

06.09.2016 (Kamila)

1. budú tam ľudia



2. ktorí sú “sexi”



3. a s ktorými sa budeš môcť zoznámiť



4. určite nepríď ak sa ti už nechce učiť nič nové



5. ak nerád navštevuješ netradičné prednášky



6. a nerád skúšaš nové metódy



7. nepiješ VÍNO



8. vlastne ani nemáš rád knihy a knižnice



9. neznášaš knihovnícke klebety



10. ale určite príď ak chceš ZAPADNÚŤ :)





Kto sme?

04.09.2016 (Lenka)

Sme partia veselých, dynamických a kreatívnych knižnično-informačných profesionálov, ktorí pracujú v knižniciach a informačných inštitúciách. Máme elán, chuť a čas vytvoriť priestor pre pre komunitu mladých talentov prezentujúcich svoje nápady a projekty. V dnešnej dobe už nie sme len fanúšikovia kníh, ale hlavne informácií.

Lenka Čechvalová - kope tím

Lenka pracuje v Staromestskej knižnici, kde pre škôlkarov a školákov pripravuje rôzne interaktívne čítania. Okrem toho sa kamaráti s Osmijankom, už niekoľko rokov je členkou odbornej poroty celoslovenskej čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom. Poradí vám pri výbere kníh pre deti. Baví ju mladé knihovníctvo, hlasné čítanie, písanie zápisníc z porád a umývanie zubov. Má rada pekne ilustrované detské knižky, zmrzlinu, google drive, divadlo, ružové víno a slnko. Je zberateľkou šatiek, z domu nevyjde bez nejakej na krku.

Marta Dušková - moderuje s úsmevom

Marta pracuje v CVTI SR od roku 2010. Venuje sa správe a verifikácii údajov v Centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti. Popri práci si dokončuje PhD štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave. Má rada dobré nápady dobrých ľudí a podporuje rôzne občianske iniciatívy a projekty v jej srdcu milej rodnej Bratislave. Jej relaxom je pobyt na chalupe, kde zbiera a pestuje liečivé rastliny alebo len tak leňoší v hojdacej sieti s knihou v ruke. Vie si vychutnať slnečný deň s kúskom dobrej čokolády a pohárom kvalitného vínka. Z času načas obuje túlavé topánky a uniká za hranice všedných dní pozrieť čo je nové vo svete, nielen tom knižnom. Malá blondína s detskou nohou - nosí topánky veľkosti 34.

Andrea Hrčková - manažuje program

Andrea pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy v Bratislave. Teda učí a stále niečo píše. Väčšinou sú to odborné články, niekedy poézia, ale keďže robí aj na webových stránkach stane sa, že píše aj o gélových nechtoch. Nápady na projekty v škole a knižniciach sa jej zatiaľ nemíňajú. Inšpiráciu čerpá cestovaním po svete, od múdrych ľudí a čítaním samozrejme :).

Adriana Adamovská - loví partnerov

Adriana už druhý rok venuje väčšinu svojho času marketingu v Knižnici Ružinov, kde behá po chodbe s nápadmi, notebookom a popritom vylieva kávu. Špecializuje sa na lovenie partnerov, hoci je stále verná práve tomu svojmu. Spoznáte ju podľa strapatých vlasov vykúkajúcich z objektívu kamery a pásikavých odevov. Obľubuje hedonistickú jazdu autom, rada uteká do sveta maľby, vychutná si dobré jedlo a prečíta kvalitné filozofické knihy.

Kamila Černáková - sleduje a tvorí

Kamila sa po vyštudovaní estetiky vybrala kariérou knihovníčky a zakotvila v Knižnici Ružinov, kde tancuje medzi regálmi už druhý rok. Snaží sa vytvárať pre čitateľov v knižnici príjemnú atmosféru a deti pritiahnuť k čítaniu. Je hanblivá a zároveň neprehliadnuteľná, pravidelne má uši zapchaté slúchadlami a v taške má vždy nejakú knihu. Zaujíma sa o popkultúru.

Tomáš Fiala - manažuje finančné toky a robí čo treba

Tomáš je vedúcim pohotovostnej knihovníckej digitalizačnej jednotky v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Venuje sa geniálnym knižniciam, ktoré sú digitálne, digitalizácií, ktorá ho prenasleduje na každom kroku a archivácií, ktorá mu nedá spať. Vo voľnom čase organizuje konferencie, rád športuje a spoznáva nových ľudí. Je presvedčený, že knihovníctvo je poslanie a životná neresť, s ktorou treba žiť.

Michal Sliacky - ladí a vyzvedá

Michal pôsobí siedmy rok v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), aktuálne na pozícii vedúceho Odboru elektronických informačných zdrojov. Je mu blízka hlavne oblasť e-zdrojov, digitálnych knižníc, dokumentov, repozitárov, ale taktiež aj e-science a iné profesionálne aktivity na podporu vedy, výskumu a inovácií riešené v CVTI SR. Michal je priateľský a komunikatívny, rád sa učí nové veci, má rád prírodu, turistiku, cestovanie, bajk, knihy, filmy, divadlo a pred sebou veľa životných cieľov a plánov.

Súčasťou nášho teamu je aj kreatívno-technický team:

Kaja Ciglanová - kreslí

Kaja 4 roky pracovala s čitateľmi Mestskej knižnice v Bratislave. Každý deň sa vďaka tomu priúčala trpezlivosti, asertivite a diplomacii. Sem tam číta, trochu pije kávu, veľa veľa mlčí … ale už v Banskej Bystrici. Nie je jej cudzie kreatívne myslenie, a preto často svoju ľavú ruku a pravú hemisféru zamestnáva grafickou tvorbou.

Matej Sitár - upravuje web

Matej tretí rok vypomáha s digitálnymi službami akademickej knižnice MatFyzu, upravuje web a pripravuje atraktívne a moderné materiály pre študentov a návševníkov knižnice. Vo svojom voľno čase rád číta, najmä beletriu so sci-fi tematikou a rád sa vzdeláva a učí nové veci.

FAQ

26.08.2016 (Lenka)


Ako sa môžem zúčastniť Knihovníckeho barcampu 2016, môžem si pripraviť svoj vlastný príspevok?

Aby si mohol/mohla prísť na Knihovnícky barcamp 2016, je potrebné sa zaregistrovať cez online formulár. Registrácia účastníkov je možná do nedele 25. septembra 2016. Ak sa venuješ zaujímavému projektu a chceš ho predstaviť ostatným účastníkom, môžeš si zaregistrovať príspevok - registrácia príspevkov trvá do štvrtka 8. septembra 2016.

Kto sa môže Knihovníckeho barcampu 2016 zúčastniť? Už nemám dvadsať, môžem prísť aj napriek tomu?

Dvadsať nemáme už ani my (: Sme svieže kreatívne podujatie o nových myšlienkach. Zúčastniť sa môžu všetci, ktorí sú ochotní počas barcampu aktívne komunikovať alebo počúvať. Všetci, ktorých spája prostredie knižníc - informácií - kníh - IT - marketingu. Na veku nezáleží, stačí mať otvorenú myseľ novým nápadom. Občianske preukazy nekontrolujeme (:

Dokedy a ako je potrebné zaplatiť účastnícky poplatok?

žiaden účastnícky poplatok nevyberáme, vstup na podujatie je voľný. Stačí Ti len Tvoje meno a priezvisko, ktoré prezradíš dievčatám pri registrácií.

Kde nájdem program podujatia?

Program je ešte otvorený, momentálne prebieha prihlasovanie prednášok a workshopov. Už máme potvrdených niekoľko spíkrov. Celý program zverejníme v polovici septembra.

Ako budú prebiehať workshopy?

Workshopy, narozdiel od prednášok, sú interaktívnejšie, účastníci sú aktívnejší a zapájajajú sa do aktivít. Workshopy budú prebiehať paralelne na viacerých miestach. Na workshop sa bude dať prihlásiť prostredníctvom online formuláru, ktorý bude dostupný v druhej polovici septembra.

Bude okrem prednášok a workshopov aj niečo iné?

Počas prestávok máme pripravený fotokútik, pri ktorom sa budeš môcť so svojimi kamošmi alebo kolegami odfotiť s rôznymi veselými rekvizitami. ďalej FabLab - kreatívna tvorivá dielňa ťa naučí vyrábať 3D predmety. Spoločne vytvoríme knižnicu snov. Počas tombolového kvízu zistíme ako Milujete knižnicu. Možno sa nám podarí opraviť ozubené kolieska na nefunkčnom stroji. A pre tých, ktorí vydržia až do konca čaká afterka.

Ako bude prebiehať afterparty? Musím sa na ňu dopredu prihlásiť?

Afterka je otvorená pre každého účastníka. Pôjde o neformálne pokračovanie Knihovníckeho barcampu, na ktorom môžeš nadviazať ďalšie nové kontakty. Okrem toho, máme pre Vás pripravené ešte niečo navyše. Pri online registrácii sa ťa pýtame na Tvoju predbežnú účasť, aby sme vedeli s koľkými ľuďmi môžeme počítať a podľa toho mohli vybrať vhodný priestor. Podnik, v ktorom bude afterka prebiehať včas oznámime. Odporúčame zistiť si nočné spoje alebo číslo na taxík, električky už pravdepodobne premávať nebudú.

Mám si priniesť vlastné jedlo a pitie, prípadne iné potreby?

Počas akcie bude pripravené pestré občerstvenie od slaného jedla cez sladké až po ovocie, (ne)alko a kávu. Nemusíš sa báť o svoj žalúdok, hladovať sa nebude. Písacie potreby, prezuvky a toaletný papier tiež môžeš nechať doma. Aj psa a iné zvieratká nechaj doma, na barcampe by vyrušovali.

Ako sa dostanem do Univerzitky? Kde môžem zaparkovať?

Vieš ako je to s parkovaním v centre Bratislavy. Okrem iného, súčasťou občerstvenia bude aj víno, predsa si nenecháš ujsť príležitosť ochutnať naše víno a pripiť si s nami. Odporúčame električky, autobusy, rôzne Ubery, pešibusy alebo pokojne aj kolobežky.

Mám plnú skriňu oblečenia, ale aj tak neviem, čo si mám obliecť?
M
áme radi farby, čiernu nechaj doma. Príď tak, ako chodíš do práce alebo do školy. Kostým alebo kravatu môžeš nechať visieť v skrini, určite sa neurazia.

Čo si určite nemám zabudnúť?

Dobrú náladu a dioptrické okuliare.

Chcete sa spýtať niečo iné?

Napíšte nám na info@knihovnickybarcamp.sk

alebo sa pýtajte na našom facebooku. Lenka vám rada odpovie.



Grilžúr

07.07.2016 (Kamila)

“No bože, toto je úplná džungľa...“, smiali sme sa pri pohľade na záhradu, ktorá je súčasťou pobočky Knižnice Ružinov na Tomášikovej 25 v Bratislave, a už niekoľko rokov je nevyužívaná. Tu visí konár, tam trčí krík, tu vysoká tráva, tade zamotané zablúdené igelitové vrecko, ktoré si vyrastajúci kúsok zelene prestal všímať a razil si cestu priamo cez neho, zrazu mačka, susedmi pohodený nedeľný vývar, slnko sem už ani radšej nepríde... Čo robiť s takýmto priestorom? Našťastie sa zišla silná komunita mladých knihovníkov a vycítila potenciál tohto priestoru a rozhodla sa s tým niečo urobiť. Povedali si, že knihy vymenia za hrable, nožnice a metly. A tak vznikol Grilžúr.

V piatok 1. júla o 16tej hodine sa začali pomaly zberať ľudia, ktorí nás namiesto pozdravu vítali s otázkou: „Kde môžem pomôcť?“ Ani nevieme ako a areál sa nám rýchlo menil pred očami. Nakoniec sa nás stretlo 20 a jeden pes. Knihovníci aj neknihovníci. Mladší účastníci, aj tí, čo sú už len mladí duchom.

Dobrovoľníci vždy príjemne prekvapia. Hoci sa dnes môžu cítiť nedocenení, veľmi si vážime, že práve takto zmysluplne sa niektorí rozhodnú využiť svoj čas, hoci je ich odmenou len dobrý pocit (alebo v našom prípade grilované jedlo). A to som dokonca videla psa trhať burinu, takže dobrovoľníctvo sa rozširuje už aj medzi zvieratá.

Pomocnú ruku sme našli aj v Barcampových sponzoroch, v mestskom zastupiteľstve vo forme občerstvenia a Knižnica Ružinov pomohla v materiálnom zabezpečení. Za túto pomoc im nesmierne ďakujeme.

Grilovalo sa, upratovalo, strihalo, hrali sa hry, počúvala sa hudba, socializovalo sa, čítali sa knihy aj časopisy. Dokonca keď sa zotmelo, my sme stále sedeli a pokračovali v rozhovoroch, jedli jedlo a príjemne sa zabávali. A neverili, čo sa nám podarilo. Bola to výzva, prekvapila nás veľkosť priestoru a nakoniec sa nám aj ťažko odchádzalo.

Grilžúr sa vydaril.

Knihovníci vo svet(l)e

29.05.2016 (Kamila)

Tak znel názov nášho podujatia, ktoré sa konalo v utorok 24.5.2016 o 18:00 v priestore Zóna by Refresher. Osvetlenia na prezentujúcich bolo hojne, no aj oni si posvietili na rozličné zahraničné knižnice a informačné inštitúcie, ktoré navštívili. Musíme však povedať, že prezentácie neboli určené len knihovníkom.

Hovorí sa, že podľa toaliet poznáš kultúru národa, určite by som to ale pozmenila – podľa mňa je to práve podľa knižnice. Niekde sa im venuje viac priestoru, inde zase menej, mnohí sa zhodneme, že u nás by sa mohlo aj viac. Preto tí, čo nemali/nemajú možnosť vycestovať sa aspoň takouto formou mohli dozvedieť o kultúre rozličných krajín, diskutovať a besedovať s hosťami o možnej budúcnosti knižníc. A hoci je do letných dovoleniek ešte času dosť, podujatie oslovilo aj vášnivých cestovateľov.

Marta nám v úvodnej prezentácii ukázala talianske mesto Menaggio, v ktorom si pripadala priam až rozprávkovo. Po prezretí fotiek sme s ňou len súhlasne prikyvovali. Porozprávala o Open Access DARIAH-IT Summer School, prostredníctvom ktorého mala možnosť vycestovať. Ukázala nám aj najväčšiu verejnú knižnicu v Európe v meste Amsterdam.

Tomáš porozprával o International Visitor Leadership Program, vďaka ktorému trávil v USA tri týždne. Za veľkou mlákou prešiel až 22 knižníc. Všimol si, že reagujú na rôzne potreby ľudí, takže tam stretnete okrem mamičiek a nezamestnaných aj bezdomovcov. O vôňach sa ale radšej diskusia neviedla.

Helena prešla niekoľko európskych knižníc (Varšava, Drážďany, Uppsala, Štokholm), ktoré ju očarili svojou krásnou architektúrou. Zaujala nás hlavne miestnosť pre študujúce matky spojená s detským kútikom. Črtá sa otázka - budú aj miestnosti pre "štrikujúce babičky"?

Tibor (Pán Mrkvička) ako jediný neknihovník zaujal pohľadom klasického užívateľa. Navštívil knižnice v Dánsku, ktoré podľa jeho slov viac ako pekný dizajn poskytujú hlavne oddych a priestory pre uskutočňovanie nápadov. Dokonca sa v nich dá vybaviť občiansky preukaz.

Tento citát jasné odkazuje ich myšlienku: "Musíme prehodnotiť predstavu o tom, čo je knižnica. Vytvoriť knižnicu pre ľudí, nie pre knihy." Je vidno, že prezentujúci na cestách neoddychovali, hlavne sa snažili nasať množstvo nových zážitkov z knižníc, aby ich mohli podať ďalej a ukázať, ako to vlastne môže fungovať aj inak! Už samotný priestor, v ktorom sme si mohli vychutnať rozprávania cestovateľov akoby kopíroval priestor spomínaných knižníc - uvoľňujúci, so sediacimi, niekde aj ležiacimi ľuďmi, voľne diskutujúcimi, na stoloch limonády, žiadne väčšie obmedzovania, pekný výhľad... Postrehy prezentujúcich mali spoločné jedno – knižnice už dnes ponúkajú ľuďom možnosť tráviť v ich priestoroch celý deň, nielen pár sekúnd. Miesto, kde sa dajú pohodlne vyložiť nohy, pridávať si selfie na facebook, prezerať si knihy na seminárku, ukrývať sa pred dažďom, usporiadať narodeninovú oslavu...

A preto vlastne radi cestujeme.

Na podobnom podujatí sa uvidíme aj nabudúce.

Aktívni knihovníci aj v roku 2016

04.04.2016 (Kamila)

Bolo to krásne. Tak ako sa jar zobúdza, tak aj náš tím sa rozrastá a srší novými nápadmi. Je ako rozkvitnutý strom, ktorý svojimi kvetmi a plodmi vyžaruje do okolia radosť a prináša smiech na ... Prepáčte, nepreskočilo mi, to len naše posledné stretnutie vo mne prebudilo trošku viac nadšenia a entuziazmu. 3. ročník Knihovníckeho Barcampu je tu už o pol roka, no my vymýšľame stále nové a pestré aktivity, ktorými by sme vás, knihovníkov aj neknihovníkov, zaujali aj počas celého roka. Tento rok už máme za sebou premietanie filmu. Počujem ale v diaľke tichý hlások: A bude ešte dačo?

Bude.

Čo nás teda všetko čaká? V mesiaci máj si pozrieme a vypočujeme zaujímavé prezentácie zo zahraničných ciest v príjemnom krčmovom/kaviarenskom prostredí. Všetko v neformálnom duchu samozrejme. Knihovníci, ale nebudú len tak vysedávať, v júni máme na pláne športové aktivity. Veď treba zveľaďovať ako dušu, tak i telo! A navyše spolu popracujeme na tom, ako byť viac fairplay :-) Cez leto si oddýchnite, my sa zatiaľ naplno povenujeme prípravám hlavného programu tohto roka – 3. ročník Knihovníckeho Barcampu, ktorý nás čaká koncom septembra. Ale ani po ňom si nevydýchneme, premeníme sa na pútnikov a v októbri pôjdeme za dobrodružstvom až do Viedne! Po exkurzii to zoberieme veľmi lightovo, premiestnime sa do teplejších priestorov a spravíme si spoločne herný večer.

Detaily sa dozviete včas, stačí sledovať našu stránku. Sme samozrejme otvorení nápadom, tak sa nehanbite a ozvite sa.
Dovtedy vás zdraví váš Barcampový tím.

Knihovnícky barcamp daroval deťom knihy !

18.12.2015 (Lenka)

Komunitná nadácia Bratislava už 13 rokov v predvianočnom období organizuje projekt - Daruj knihu. Vo vybraných kníhkupectvách môžete kúpiť knižky pre deti zo sociálne slabších rodín. Vybrané knižky majú špeciálne farebné štítky s menom dieťaťa, ktoré ju dostane (deti si sami vybrali, akú knižku by chceli). Stačí si vybrať knižku, zaplatiť za ňu a nechať v kníhkupectve. Ľudia z Komunitky knižku doručia malému čitateľovi. Rozhodli sme sa podporiť tento milý projekt. Vybrali sme päť knižiek, ktoré nás zaujali. Zuzka, Kristínka, Peťo, Paľko a Jožko si tak budú môcť prečítať to, čo ich baví. Za nákup sme dostali špeciálne záložky o tom, že sme pomohli splniť detský sen. Výhodou tohto projektu je, že je adresný - deti dostanú presne tú knižku, ktorú si želali. Ak sa chcete zapojiť do projektu, musíte to stihnúť do nedele 20.decembra 2015.

Knihovnícka kačica alias kačica Jelka!

26.11.2015 (Marta)

Tak a je to tu! Kačica mandarínska, ktorú sme si adoptovali pri príležitosti konania 2. knihovníckeho barcampu, má konečne svoje meno. Iste si všetci pamätáte, že sme vás na barcampe poprosili o pomoc a teda mohli ste priamo na plagát napísať váš návrh, ako by sa kačica mala volať. Sme veľmi radi, že ste nám s touto úlohou pomohli, zapojili fantáziu, zobrali pero do ruky a napísali váš návrh. Dohromady sme takto zozbierali až 40 mien, z ktorých by veru bolo ťažké vyberať. Preto sme sa rozhodli pre čisto demokratický prístup a vybrali sme pre našu kačičku meno, ktoré sa v návrhoch objavilo najčastejšie. Áno, tušíte mnohí správne...je to práve meno Jelka! Samozrejme sa nám páčili aj vaše ďalšie návrhy, najmä tie spojené s knihovníctvom a knihami ako napríklad Frikulína, Barkač, Bookačka, Libi, Paradigma a podobne, ale Jelka jednoznačne vyhrala :-)

Čo nás čaká na 2. slovenskom Knihovníckom barcampe?

23.9.2015 (Michal)

Nie je to verejné tajomstvo, a ani novinárska kačica, ale tí, ktorí vo štvrtok 1. októbra 2015 o 16tej hodine prídu do Univerzitnej knižnice v Bratislave si iste budú môcť svoj diapazón vedomostí rozšíriť o nové témy, a o tie sa budú môcť neskôr podeliť so svojimi blízkymi a priateľmi. Zhrnuté v kocke – čaká nás 1 otvorenie, 9 prednášok, 4 paralelne prebiehajúce workshopy, 3 prestávky, 1 Ranganathan Rulezz a jedna dlhá afterparty, a možno – možno aj nejaká kačica. Oficiálny program je časovo presne vymedzený, kedy však celé podujatie skončí, je hovoriť predčasné.

V prvom prednáškovom bloku sa možno tešiť na prednášky:
Výsledky po prvom roku fungovania novej nemeckojazyčnej knižnice predstaví Michal Hvorecký (Goetheho inštitút Bratislava) v prednáške Knižnica v Goetheho inštitúte. Rok po rekonštrukcii a reštarte. Michal Hanzalík reprezentuje spoločnosť Piql, ktorá na území Slovenska zastupuje nórsku firmu PIQL. Tá vyvinula jedinečný systém ochrany digitálnych dát. Prednáška má názov Zodpovedné uchovanie digitálnych dát. Prvý prednáškový blok uzavrie Miroslav Perniš z Francúzskeho inštitútu na Slovensku s prednáškou Culturetheque: digitálna knižnica frankofónneho sveta. Culturetheque je digitálna platforma, ktorú poskytujú francúzske inštitúty po celom svete svojim čitateľom. Prezentácia (v slovenčine) bude o tom, ako platforma funguje, čo ponúka a ako môže slúžiť na šírenie cudzieho jazyka.

Po prvej 30 min. prestávke 2. slovenský knihovnícky barcamp bude pokračovať druhým prednáškovým blokom:
Projekt vstúp – vyber – vypožičaj pre tínedžerov od 11 do 19 rokov predstaví Zlatica Olekšáková (Miestna knižnica Petržalka). Projekt v.v.v. – knižnica pripravila 100 kníh v dvoch vekových a piatich žánrových kategóriách pre každú vekovú skupinu zvlášť. Knihy sú viditeľne označené a majú aj svoje špeciálne miesta v rodinných aj detských pobočkách. Knižný klub Bratislava, miesto pre stretnutie ľudí, ktorí sa chcú o literatúre baviť aj osobne. Prednáša Zsuzsanna Horváth (Miestna knižnica Petržalka). História literárnych či knižných klubov je pomerne dlhá a známa. V knižniciach ale práve tieto aktivity chýbajú, v Petržalke nie. Tibor Hujdič známy aj ako Pán Mrkvička prednesie prednášku s názvom Cesty nezarúbané. Jednorazové akcie nemajú prakticky šancu ovplyvniť záujem o čítanie u detí. Aké aktivity teda šancu majú? Kadiaľ vedie nezarúbaná cestička k reálnemu nezávislému čitateľstvu detí? Dáme si pár ciest, ktoré z toho lesa vedú von a pár príkladov aktivít v našich končinách nevídaných. Odpovede na otázky sa možno dozvedieť práve prednáške Pána Mrkvičku. Prokrastinácia alebo syndróm urobím to neskôr. Prednáška na tému chorobné odkladanie povinností na neskôr – prokrastinácia je nielen dobre znejúce slovo, ale aj nebezpečná diagnóza. Porucha osobného time manažmentu súvisiaca niekedy s lenivosťou, inokedy prekvapivo s perfekcionizmom. Ako sa nezblázniť a zvíťaziť nad hraničnými stresovými situáciami, keď máme toho viac ako inokedy? Know-how vám možno poskytne aj táto prednáška... Prednesie Alexandra Kováčová. Záver prednáškových blokov je vyhradený pre Michala Kaščáka (Knižnica Waltera Hoopera). V prednáške Interaktívna beletria / interaktívne číanie - “kniha ako hra” (gamebooks) sa možno dozvedieť viac o fenoméne tzv. "gamebooks", teda "interaktívnej" beletrie, o špecifikách tohto typu literatúry, a o skúsenostiach so skupinovou prácou (s deťmi) s touto literatúrou.

Program barcampu však ani zďaleka končiť nebude. Po prestávke sa budú môcť účastníci zúčastniť na jednom z workshopov (podľa toho, na ktorý sa prihlásili):
Workshop Analytics – práca so štatistikami (Daniel Duriš – Pizza SEO, s.r.o.) Workshop o Google Analytics poskytne základný prehľad o tom, ktoré dôležité metriky sa oplatí sledovať a ako ich vyhodnocovať. Naučíme sa pracovať so segmentami, porovnávať návštevnosť z rôznych zdrojov a vyhodnocovať ich efektivitu (konverzie a ecommerce). To všetko na reálnych príkladoch rôznych webov vrátane eshopu.
Ako vylepšiť UX na knižničnom webe? (Michaela Kočiová, Michal Blažej – Lighting Beetle) Prihláste cez facebook svoj knižničný web a spoločne si na workshope posvietime na jeho UX. Vyskúšame si user testing v priamom prenose a web podrobíme aj heuristickej evaulácii. Pre koho je tento workshop určený? Ak nevieš, čo je to UX, user testing, heuristická evaulácia a máš nastarosti knižničný alebo iný web, tak by si na našom workshope určite nemal chýbať. Prihlasovať svoj web môžete na facebooku barcampu pod príspevkom:
Ako si trénovať pamäť: Jediný tréning, ktorý nebolí! (Lenka Lesayová) Čo je to tréning pamäti a ako si udržať mozog v zdravej kondícii. Ukážka konkrétnych techník a cvičení.
Knihobežník – hľadajte knihy ukryté kdekoľvek (Anna Porubcová – kníhkupectvo Martinus.sk) V rámci tohto workshopu sa predstaví zaujímavý projekt – Knihobežník. Ide o neziskový projekt kníhkupectva Martinus.sk. Oslávil už 5. narodeniny a zapojilo sa do neho viac ako 5000 ľudí. Stačí sa zaregistrovať a vybrať sa hľadať knihy. Potom prečítať a zas poslať ďalej. Dozviete sa, ako to celé funguje a kde sa projekt posunul.
Počas celého trvania 2. Slovenského knihovníckeho barcampu sa môžete zúčastniť niektorej z našich coolových aktivít ako napr. meranie veku prostredníctvom mobilnej aplikácie, zostavenie MDT šifry podľa vlastného gusta alebo prispieť na stenu čítania.

Po workshopoch a tretej prestávke sa opäť všetci zídeme v prednáškovej sále a čaká nás Ranganathan Rulezz (tombolový kvíz) a samozrejme – už vopred avizovaná afterparty. Ale o to, čo vás čaká tam, sa presne dozviete až keď prídete...


2. Knihovnícky barcamp sa už pripravuje. V čom bude lepší?

19.8.2015 (Andrea)

A už je to tu zase. Náš mladý tím sa teda znova stretol, aby pripravil aj 2. knihovnícky barcamp a urobil ho ešte lepším. Že v čom?

Budeme interaktívnejší
V druhom ročníku plánujeme ešte interaktívnejší program ako minule. Nie že by sme zanevreli na prednášky, ale workshopy majú predsalen väčšiu dynamiku. Zároveň vás vyzývame- svoje aktivity môžete prihlasovať aj priamo na barcampe. Program je voľný, ako to na barcampoch už býva.

Preč s diskrimináciou
Vek vypovedá iba o mladosti tela. Na 2. barcampe sú vítaní všetci mladí telom alebo aj duchom. Pri registrácii si vás možno overíme jednoduchou aplikáciou (ak budete chcieť) :)

Afterka bude v podniku
Stráviť noc v knižnici je síce atraktívne, ale na niektoré veci je toto prostredie príliš kultivované. Skákať po stoloch teda budete môcť tento rok v podniku O občerstvenie sa ale báť nemusíte, ostáva nezmenené.

Pripravujeme pár nových vychytávok
Detaily sú to, čo robí akciu nezabudnuteľnou. Nechajte sa prekvapiť, niektoré z nich ste určite ešte nikde nevideli.

Vrelá vďaka naším drahým sponzorom, ktorých počet sa rozrástol a vďaka ktorým môžeme byť stále lepší.


Potrebujete pomôcť so svojím knižničným webom? Prihláste ho !

19.8.2015 (Andrea)

Dvaja slovenskí lídri pôsobiaci v oblasti SEO a UX sa už prisľúbili svojou účasťou na Barcampe: Pizza Seo a Lighting Beetle.

Pizza Seo vám povie, čo všetko sa môžete dozvedieť o svojich používateľoch z webovej analytiky. Zároveň ponúkli SEO audit vybranej knižnici- vyhrať ho môžete priamo na mieste.

Lighting Beetle vás, milí web administrátori a administrátorky vyzýva už teraz. Využite jedinečnú možnosť dozvedieť sa priamo na workshope, čo môžete na svojom webe vylepšiť (a čo máte super). Prihlasovať svoj web môžete na Facebooku nášho barcampu pod príspevkom.


Ako vznikal knihovnícky barcamp

12.9.2014 (Andrea)

Nebudeme vám nič tajiť. Myšlienka na Barcamp sa zrodila, aby sme boli verní názvu, v krčme. Tu sa stretla (zatiaľ neformálna) skupina mladých knihovníkov (alebo ak chcete informačných profesionálov), zorganizovaných Lenkou a brainstormovala ostošesť. Výsledkom bolo, že aj keď na Slovensku máme niekoľko knižnično- informačne ladených podujatí, chýba akcia pre mladých. A aby sme stále len nekritizovali, rozhodli sme sa sčeriť stojaté vody sami.

(Ne)konferencia by sa mala niesť najmä v duchu narúšania starého na to, aby mohlo vzniknúť niečo nové. Aj preto sme sa rozhodli pre logo s horiacou knihou (nič proti knihám, všetci ich milujeme - berte to prosím symbolicky :) ) a pre spôsob krstu, ktorý vám zatiaľ neprezradíme.

Inšpiráciou nám boli barcampy v zahraničí a najmä vydarený brnenský Barcamp. My sme však nechceli ísť iba cestou prezentácií, a preto sme sa posnažili o väcšiu rôznorodosť programu. Našťastie má Andrein a Martin ročník silnú tradíciu v "konferencii" Invinob, čo je v podstate stretnutie spolužiakov po vysokej škole, no názvom, menovkami a vtipnými tematickými príspevkami sme mu dali srdce. Aj tombola absurdít a baterková diskusia vďačia za svoj zrod nám a kreatívnym spolužiakom z ročníka.

Keďže vieme, že rozpočet mladých ľudí je obmedzený, nechceli sme vyberať vstupné. Vieme však, že žiť sa nedá iba z informácií a po prednáškach nejednému účastníkovi vysmädne. Našťastie sa náš nápad združovať mladých zapáčil nieko?kým firmám oslovených najmä Tomášom a Michalom a občerstvenie aj konferenčné materiály sú na svete.

Dúfame, že vás tiež strhneme svojím nadšením a rozšírime našu malú komunitu. Veď kto iný sa zasmeje na interných knihovníckych vtipoch ako my sami a kto iný si vymení cenné informácie a skúsenosti ako ľudia narodení v rovnakej generácii. Ak vás naše myšlienky zaujali, neváhajte sa registrovať. Radi vás na knihovníckej párty uvidíme.

PS: Sme mladí a podujatie tohto typu robíme prvý raz. Aj keď sa snažíme o čo najväčšiu dokonalosť, môže mať svoje chyby, ktoré nám dúfam odpustíte :) .



Späť na hlavnú stránku knihovníckeho barcampu

Kontakt: info@knihovnickybarcamp.sk alebo nám napíš na Facebook

<

Partneri:                 Univerzitná knižnica         Websupport         Martinus         Ceiba         Tempest         Cosmotron         Suweco         SVOP         Thomson Reuters         PIZZA SEO         Merchyou         JAGA GROUP         Oracle        

Mediálni partneri:                 Knižná Revue         IN.BA         .týždeň         Denník N         Rádio_FM